نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی
مسلمین باید به وظیفه خود در قبال مسئله امامت و ولایت عمل کنند
سید مهدی قریشی افزود: مسلمین باید قدر و ارزش رهبران خود مخصوصاً در مسئله امامت و ولایت را دانسته و به وظیفه خود در قبال این موضوع عمل کرده و فرصت حمایت از رهبران خود را از دست ندهند چرا که اگر مردم به وظیفه خود به درستی انجام ندهند پشیمان خواهندشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در جلسه شرح و تفسیر نهج‌البلاغه حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام ضمن بیان شرح خطبه ۷۱ نهج‌البلاغه گفت: این خطبه بعد از جریان سستی و ضعف اصحاب حضرت در جنگ صفین و قبول حکمیت توسط اصحاب در آستانه شکست معاویه که باعث به هدر رفتن تمامی تلاش‌های لشکریان شد، توسط حضرت بیان شده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این جریان بقدری برای حضرت تلخ بود که در چند خطبه مختلف به این جریان اشاره کرده‌اند و خطبه ۷۱ نیز جزء همین خطبه‌هاست که حضرت در آن اهل عراق را ملامت و مذمت کرده و آن‌ها را به خاطر ترک جنگ در آستانه پیروزی توبیخ می‌نمایند.

وی در ادامه افزود: حضرت در این خطبه اهل عراق را به زن بارداری تشبیه می‌کنند که چند ماه فرزند خود را پرورش می‌دهد اما هنگام به دنیا آوردن، آن را مرده به دنیا آورده و از قضای روزگار همسر خود را نیز از دست می‌دهد و چندین سال به تنهایی زندگی می‌کند و هنگام مرگ ارثیه او به اقوام خیلی دور می‌رسد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه ضمن اشاره به علت حضور حضرت در کوفه به جای مکه و مدینه با وجود عهدشکنی اهل عراق گفت: حضرت همانگونه که خود نیز اعلام می‌کنند در این مورد هیچگونه اختیاری نداشته بلکه اضطرار، حوادث و سرنوشت باعث حضور حضرت در عراق شده و حضرت برای سرکوب توطئه بصره به عراق رفته بودند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: حضرت اخباری از پیامبر شنیده و مباحثی آموخته بودند که گاهاً مردم را از آینده با خبر می‌کردند لذا کسانی که مومن واقعی بودند روز به روز ایمانشان قوی‌تر می‌شد اما عده‌ای منافق وقتی از حضرت در مورد آینده می‌شنیدند در بین مردم حضرت را دروغگو می‌خواندند.

وی در ادامه افزود: حضرت در پاسخ کسانی که ایشان را دروغگو می‌خواندند می‌فرمایند من چگونه دروغ می‌گویم در حالی که من اولین شخصی بودم که به خداوند و پیامبر گرامی اسلام ایمان آورده‌ام و این اخبار و اطلاعاتی که به شما می‌دهم آموخته‌هایم از پیامبر گرامی اسلام است لذا حضرت کسانی را که ایشان را متهم به دروغگویی می‌کردند را نفرین می‌کنند.

امام جمعه ارومیه در پایان افزود: این مسئله نشان می‌دهد که مسلمین باید قدر و ارزش رهبران خود مخصوصاً در مسئله امامت و ولایت را دانسته و به وظیفه خود در قبال این موضوع عمل کرده و فرصت حمایت از رهبران خود را از دست ندهند چرا که اگر مردم به وظیفه خود به درستی انجام ندهند پشیمان خواهند شد.

انتهای پیام

فهرست