مدیر مرکز اسلامی آذربایجان غربی
 منافقین مسجد ضرار در مدینه را جهت تفرقه بین مسلمانان ساخته بودند
حجت الاسلام عسگر فعال آذر اظهار داشت: آنان که مسجدی برای زیان به اسلام برپا کردند و مقصودشان کفر و عناد و تفرقه وموجب کفر بندگان خدا میشد و ساختن کمینگاهی برای دشمنان دیرینه خدا و رسول بود وقسم یاد می کردند که ما قصدی جز خیر نداریم وخدا می داند که آنها دروغ می گویند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی، به همت معاونت فرهنگی و امور اجتماعی مرکز اسلامی آذربایجان غربی همایش پرچمداران محراب ویژه تجلیل از کارگزاران نمونه مساجد اهل سنت ارومیه در مسجد نور برگزار گردید.

در این همایش ابتدا مدیر دفتر مرکز اسلامی آذربایجان غربی ، حجت الاسلام عسگر فعال آذر گفت: با سلام خدمت ائمه جمعه و جماعات و هیئت امنای مساجد امام جمعه محترم اهل سنت ارومیه و دیگر عزیزان که در این جلسه حضور دارند

وی اشاره به فرمایشات امام حسن مجتبی (ع) کرد و گفت: امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند اهل المسجد زوار الله کسی که در خانه اش وضو می گیرد و به مسجد می آید در واقع به زیارت خدا می آید.

پیامبر بزرگوار اسلام موسس اولین مسجد بود، دو نوع مسجد داریم که قرآن به آن اشاره می کند

پیامبر(ص) موسس اولین مسجد بودند و مخرب اولین مسجد هم بودند.

فعال آذر تصریح نمود: منافقین مسجدی را در مدینه بنا کردند بنام مسجد ضرار که جهت تفرقه بین مسمانان که خداوند در آیه ۱۰۷ توبه می فرماید:

وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مَسْجِدًا ضِرَارًا وَکُفْرًا وَتَفْرِیقًا بَیْنَ الْمُؤْمِنِینَ وَإِرْصَادًا لِمَنْ حَارَبَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ مِنْ قَبْلُ

آنان که مسجدی برای زیان به اسلام برپا کردند و مقصودشان کفر و عناد و تفرقه وموجب کفر بندگان خدا میشد و ساختن کمینگاهی برای دشمنان دیرینه خدا و رسول بود وقسم یاد می کردند که ما قصدی جز خیر نداریم وخدا می داند که آنها دروغ می گویند.

مسجد دوم

لا تَقُمْ فِیهِ أَبَدًا ۚ لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَىٰ مِنْ أَوَّلِ یَوْمٍ أَحَقُّ أَنْ تَقُومَ فِیهِ ۚ فِیهِ رِجَالٌ یُحِبُّونَ أَنْ یَتَطَهَّرُوا ۚ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ

تو (ای رسول ما) هرگز در مسجد آنها (به نماز) مایست که همان مسجد (قبا) که بنیانش از اول بر پایه تقوای محکم بنا گردیده سزاوارتر است به اینکه در آن اقامه نماز کنی، که در آن مسجد مردان پاکی که مشتاق تهذیب نفوس خودهستند و خدا مردان پاکان را دوست می‌دارد.

مدیر مرکز اسلامی افزود: مجلس ما مجلس ائمه جمعه و جماعات و هیئت امنای مساجد هست.

اولین کار این است که ما نوع مسجد خود را تعیین کنیم آیا مسجد ما مسجد تقوا هست یا مسجد ضرار هست، اگر مسجد ما از نوع ضرار است باید آسیب شناسی کنیم، آیا مسجد ما مسجد تفرقه و کفر و مرصاد و کمینگاه هست یا مسجد تقوا هست.

مطلب بعدی عمارت مسجد است که خداوند می فرماید

مَا کَانَ لِلْمُشْرِکِینَ أَنْ یَعْمُرُوا مَسَاجِدَ اللَّهِ شَاهِدِینَ عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ بِالْکُفْرِ ۚ أُولَٰئِکَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ وَفِی النَّارِ هُمْ خَالِدُونَ

مشرکان حق ندارند که مساجد خدا را بسازند  در صورتی که بر کفر خود گواهند. اینانند که اعمالشان نابود خواهد شد و در آتش دوزخ جاوید معذّب خواهند بود.

فعال آذر در ادامه خاطر نشان کرد: ما حج عمره داریم و عمره برای آبادانی مسجدالحرام است.

یعنی مسلمانان وظیفه دارند با حضور خود مسجدالحرام را آباد کنند و معنی واقعی عمره و عمارت همین است.

وی اظهار داشت: حضرت علی (ع) بعد از ضربت خوردن از این ملجم ملعون فرمودند: الله الله فی بیت ربکم

حق خدا را رعایت کنید در رابطه با مسجد الحرام، وحتی در فقه هست اگر مسلمانان نتوانند بروند حج بر حاکم اسلام لازم است تعدادی را برای حج بفرستد.

وی افزود: پس تردد و رفت و آمد به مساجد، باید هیئت امنا روی این فکر کنند که چقدر جوان به مسجد می آیند چقدر مردم علاقمند به مسجد هستند

لذا قرآن کتاب هدایت است از هرچه لازم باشد برای هدایت بهره گرفته است و مسجد خانه هدایت هست.

هیئت امنامی توانند تیم های ورزشی تشکیل بدهند تا جوانان را به مسجد بکشانند مساجد باید جایی برای تفریح داشته باشد یکی از چیزهایی که بسیار چندش آور و باعث تنفر است بحث غسالخانه در حیاط مسجد است که تقریبا حکم دافعه را دارد نه جذابه را.

لذا هرچیزی که در هدایت نقش دارد از آن استفاده کنیم مثل کتابخانه و کلاسهای تقویتی و سالن ورزشی.

مدیر مرکز اسلامی در ادامه گفت: در حدیث داریم در آخر زمان مساجد از لحاظ بنا آباد میشوند و اما از دید عبادت ویران می شوند

من دست هیئت امنا و علمای مساجد را می بوسم که در جهت آبادانی و عمارت مساجد تلاش بکنند.

فعال آذر در ادامه به هیئت امنای مساجدتاکید کرد و گفت: علمای ما چه شیعه و چه سنی از طریق مردم تامین میشوند مثل سابق به وضع علما برسید در این وضع کرونا علما شعب ابی طالب بودند از منظر وضع مالی علما به اخرتتان خدمت می کنند شماهم به دنیای آنها برسید و کمکشان کنید حتی پیامبر (ص) هم از طریق مردم تامین می‌شدند من از هیئت امنا خواهش میکنم که به وضع علما برسید.

در آخر همایش تعدادی از امامان جمعه و جماعات و هیئت امناها تجلیل بعمل آمد.

انتهای پیام

فهرست