نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه
من نیازی به بیعت مروان ندارم به این علت که دست او دست یهودی است
 سید مهدی قریشی به بیان توضیحاتی در مورد مروان ابن‌حکم پرداخت و گفت: مروان پسر حکم ابن ابی‌العاص و داماد خلیفه سوم و حکم ابن ابی‌العاص عموی خلیفه سوم و از دشمنان سرسخت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بود، وقتی مروان در سال سوم هجرت به دنیا آمد بنابه رسم آن زمان او را نزد پیامبر برای دعا آوردند حضرت او را قبول نکرده و او را وزغ ابن‌الوزغ به مفهوم ترسو پسر ترسو و ملعون ابن‌ملعون خطاب کردند.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در جلسه شرح و تفسیر نهج‌البلاغه حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام؛ ضمن بیان شرح خطبه ۷۳ نهج‌البلاغه پرداخت واظهار داشت: حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام در این خطبه کوتاه در مورد مروان ابن‌حکم سخن گفته‌اند، مروان ابن‌حکم در جنگ جمل توسط نیروهای حضرت اسیر شد و او از امام حسن و امام حسین علیهما‌السلام خواست که شفاعت او را در نزد حضرت امیرالمومنین بکنند، حضرت شفاعت آن‌ها را قبول کرد اما چند جمله‌ای در مورد مروان فرمودند که قابل توجه و تأمل است.

وی خاطر نشان کرد: مروان ابن‌حکم بعد از کشته شدن خلیفه سوم با حضرت امیرالمومنین بیعت کرده بود اما بعد از مدتی بیعت‌شکنی کرد و حضرت در این خطبه می‌فرمایند که من نیازی به بیعت مروان ندارم به این علت که دست او دست یهودی است و اگر امروز با من بیعت کند چند روز دیگر براساس تفکر جاهلی پیمان‌شکنی خواهد کرد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی به بیان توضیحاتی در مورد مروان ابن‌حکم پرداخت و گفت: مروان پسر حکم ابن ابی‌العاص و داماد خلیفه سوم و حکم ابن ابی‌العاص عموی خلیفه سوم و از دشمنان سرسخت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بود، وقتی مروان در سال سوم هجرت به دنیا آمد بنابه رسم آن زمان او را نزد پیامبر برای دعا آوردند حضرت او را قبول نکرده و او را وزغ ابن‌الوزغ به مفهوم ترسو پسر ترسو و ملعون ابن‌ملعون خطاب کردند.

وی اظهار داشت: پیامبر اسلام براساس علم غیب و علم رسالت از همان کودکی وضعیت مروان را تشخیص داده و برای او دعا نکردند، زمخشری در تفسیر کشاف از زبان عایشه همسر پیامبر گرامی اسلام آورده است که پیامبر اسلام به پدر مروان لعنت فرستادند در حالی که مروان در صلب پدرش بود و به همین سبب بخشی از لعنت و نفرین پیامبر اسلام شامل حال مروان نیز قرار گرفت.

وی افزود: مروان سر سلسله مروانیان است و حاکمانی که از نسل مروان به حکومت رسیدند در تاریخ اسلام کاملاً مشخص است که چه جنایاتی را مرتکب شدند.

امام جمعه ارومیه به بیان نحوه ایمان آوردن پدر مروان پرداخت و گفت: پدر مروان قبل از ایمان آوردن پیامبر گرامی اسلام را بسیار اذیت و آزار می‌داد و وقتی اجباراً به پیامبر ایمان آورد باز از اذیت و آزار پیامبر دست برنداشت و به اندازه‌ای پیامبر را اذیت کرد که پیامبر او را از مدینه طرد و به طائف تبعید کردند اما پس از به حکومت رسیدن خلیفه سوم، او را از تبعید برگردانده و در دارالحکومه پست و سمت گرفت و مروان با دختر خلیفه ازدواج کرد.

وی افزود: مروان در جنگ جمل و صفین در جبهه‌ی مقابل حضرت امیرالمومنین قرار گرفت و پس از شهادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام مروان اجازه دفن حضرت را در کنار قبر پیامبر گرامی اسلام را نداد و مخالفت کرد لذا دشمنی مروان با حضرت امیرالمومنین و فرزندان ایشان در تاریخ کاملاً مشخص است.

امام جمعه ارومیه به بیان نحوه به خلافت رسیدن مروان پرداخت و گفت: پس از مردن یزید، معاویه پسر یزید به خلافت رسید اما پس چند ماه علاوه بر تقبیح عمل پدر خود در به شهادت رساندن امام حسین علیه‌السلام، خود را از خلافت عزل کرد در نتیجه بنی‌امیه مروان را به عنوان خلیفه انتخاب کردند، مروانیان حدود ۷۰ سال حکومت کردند و در این مدت بقدری فساد ایجاد کردند که در تاریخ زبان زد شده و در زیارت عاشورا به آل‌مروان نیز لعن و نفرین شده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در ادامه به بیان احوال مادر مروان در زمان جاهلیت پرداخت و گفت: در زمان جاهلیت زنان بدکاره بر پشت‌بام‌های خود پرچم نصب می‌کردند تا به این شکل مردان بی‌عفت را به سمت خود جذب کنند و مادر مروان نیز از همان زنان بدکاره بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام فرزندان افراد بی‌عفتی همانند مروان و عبیدالله ابن‌زیاد حکومت جامعه اسلامی را در دست گرفته و قوانین اسلام را تغییر داده و تا جایی پیش رفتند که حضرت اباعبدالله علیه‌السلام را به شهادت رسانده و خانواده ایشان را اسیر و مظلوم کردند اما کسی به رفتار آن‌ها اعتراض نکرد.

انتهای پیام

فهرست