امام جمعه سردشت
نماز جماعت سبب انسجام و وحدت هر چه بیشتر مسلمانان خواهد شد 
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: نماز جمعه به عنوان حج فقرا و جشن ثروتمندان از طرف پیامبر اکرم (ص) بیان شده است و این یکی از حکمتهای بزرگ اسلام است که باعث متحد شدن مسلمین میگردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه این هفته شهرستان سردشت به امامت ماموستا محمد واوی اقامه گردید.

ماموستا واوی در خطبه های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران سردشتی ضمن اشاره به تعطیلی نماز جمعه در هفته های اخیر که باعث دور شدن مردم از فضای معنوی خصوصاً در ماه مبارک شده اظهار داشت: این امر در بعضی مواقع باعث اختلاف و تفرقه خواهد شد

خطیب نماز جمعه  ثواب نماز جماعت را بیست و هفت برابر بیشتر از نماز فردی ذکر کرد و افزود: نماز جماعت سبب انسجام و وحدت هر چه بیشتر مسلمانان خواهد شد  و نماز جمعه به عنوان حج فقرا و جشن ثروتمندان از طرف پیامبر آکرم(ص) بیان شده است و این یکی از حکمت ها  بزرگ اسلام است که باعث متحد شدن مسلمین میگردد.

واوی در بخش دیگری از خطبه های خود گفت:  حج باید در یک زمان و مکان مشخصی برپا شود و این امر بیانگر اتحاد مسلمین است ، در بعضی مواقع همین عبادتی که باعث اتحاد و همدلی می گردد موجب تفرقه و دوگانگی می شود، اگر در مسیری که خدا و پیامبرش برای ما تعیین نموده اند سرپیچی کنیم به خود و ملت خیانت کرده ایم اما اگر به آن عمل نماییم سبب اتحاد و همدلی خواهد شد.

امام جمعه تصریح کرد: کردها همیشه در خدمت به اسلام و آرمانهای آن کوتاهی نکرده اند و افراد بسیاری در خداپرستی الگو و نمونه بوده اند. اکنون چرا باید در کردستان عراق بعضی افراد به خاطر دفاع کردن از همجنس بازی و به رسمیت شناختن آن دستگیر شوند دشمن میلیون ها دلار را در این راه صرف تبلیغات میکند  تا جامعه را متلاشی کنند. بجای اینکه در ماه مبارک رمضان در تمام مساجد  صدای اذان و قرآن پخش شود جوانان آنها (کردستان عراق)  در خیابانها رقص و پای کوبی می کنند و این یکی از اهداف دشمنان هست.

واوی با اشاره به اینکه باید در خدمت کردن به اسلام  و مسلمین تلاش و کوشش کرد اظهار داشت: باید نسلی را برای آینده پرورش و تربیت کنیم  که ارزشهای دینی و اخلاقی را درک کنند و به اخلاق اهمیت دهند، تا توانسته باشیم دین خود را به نسل آینده اداء کرده باشیم.

خطیب نماز جمعه به چند نکته در مورد ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: خیلی ها سوال می کنند چه روزی رمضان و عید سعید فطر است؟ می گویم صبر کنید در وقت مناسبش اگر ماه رویت شد رمضان است واگر ماه رویت شد  عید فطر است به امید خدا این عید باعث اتحاد و همدلی و خوشی خواهد شد و از دوگانگی و اختلاف بدور خواهد بود. دوم این که در این چند روز باقیمانده از ماه مبارک رمضان سعی کنید هر چه بیشتر به افراد نیازمند کمک کنید و آنها رو از یاد نبریم و از ثروت و دارایی که خداوند متعال به شما داده بخشش کنید قبل از اینکه دست تان از این دنیا کوتاه شود.

واوی در خاتمه گفت: رسول خدا میفرماید انسانی که حرفی میزند و به آن اهمیتی نمی دهد واز آن هراسی ندارد باعث می شود او، را به قهر جهنم خواهد برد و بعضی مواقع انسان حرفی میزند و ترسی در دل دارد و با احتیاط میگوید و انسان را بزرگ می کند و به بهشت میبرد.

روزی یک نفر در خدمت پیامبر(ص) بود که حرف ناشایستی زد و فرمود چند مانع وجود دارد تا یک حرف از دهان آدم خارج شود ایشان گفت دو مانع(لب و دندان)پیامبر فرمود با این دو مانعی که وجود دارد چرا باید هر حرفی از دهانت خارج شود، خداوند میفرماید به هر چیزی که علم و آگاهی نداری در مورد آن حرف نزنید زیرا روزی تمام اعضای بدن مورد بازخواست قرار میگیرند.

انتهای پیام

فهرست