نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه
نگاه ویژه و دقیق در حوزه آب برای پیشرفت صنعت و کشاورزی در استان ضروری است
سید مهدی قریشی افزود: : بحمدالله طرح های احداث سد و تأمین منابع آبی در استان بخوبی اجرا شده و امیدواریم تداوم داشته باشد ولکن مدیریت و بهره برداری درست و اصولی از این طرح ها باید بصورت جدی مورد پیگیری قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ پیش از ظهر امروز حجت الاسلام والمسلمین قریشی در دیدار با مهندس جعفری مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای استان ضمن آرزوی موفقیت و توفیق برای ایشان به اهمیت آب و نحوه مصرف بهینه آن در استان تأکید کرده و گفت :  استان آذربایجان غربی بلحاظ جغرافیایی و زیستی  دارای زمینه های  توسعه در حوزه کشاورزی است و  وجود آب در  این استان نقش بسیار حیاطی و مهمی دارد.

وی به اهمیت تغییر نگاه مسئولین ملی در حوزه آب و احیای دریاچه ارومیه تأکید کرده و گفت: نگاه یک جانبه و غیر کارشناسی برای احیای دریاچه ارومیه در طول سالیان گذشته و افراط و تفریط در این زمینه  اثرات نامطلوبی را بر توسعه صنعت و کشاورزی استان داشته است که امیدواریم  با روشنگری و تبیین درست شرایط موجود و پیش بینی های لازم شاهد تغییر روند توسعه در استان باشیم.

امام جمعه ارومیه به اهمیت احیای دریاچه ارومیه و لزوم همکاری های بیشتر در عرصه ملی تأکید کرده و خاطرنشان کرد : تلاش های زیادی در سالهای گذشته برای احیای دریاچه ارومیه  انجام گرفته  که همگی قابل تقدیر است اما اقدامات غیر کارشناسی و محدودیت های غیر متعارف نباید به معیشت و کشاورزی در استان آذربایجان غربی صدمه وارد کند فلذا مدیران ارشد آب استان و کارشناسان و محققان دانشگاهی در این حوزه باید با همت و خرد جمعی راهکارهای معقول ، متعارف و درستی را برای تحقق احیای دریاچه ارومیه برنامه ریزی و اجرا کنند.

وی در ادامه به مسأله چاه های کشاورزی  در استان نیز  اشاره کرده و گفت : اقدامات نادرست سالهای گذشته اثرات نامطلوبی  در حوزه چاه های کشاورزی  باغات داشته است که انتظار می رود با بررسی های درست کارشناسی و اجرایی کردن تصمیمات درست  شاهد کنترل و استفاده بهینه از چاه های آب توسط کشاورزان  در حوزه آبریز دریاچه ارومیه شاهد باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی نگاه ویژه مسئولین به طرح های کلان استان در حوزه آب تأکید کرده و گفت : بحمدالله طرح های احداث سد و تأمین منابع آبی در استان بخوبی اجرا شده و امیدواریم تداوم داشته باشد ولکن مدیریت و بهره برداری درست و اصولی از این طرح ها باید بصورت جدی مورد پیگیری قرار بگیرد.

وی در پایان سخنان خود  به شاه کلید موفقیت در آموزه های دینی اسلام اشاره کرده و گفت: شاه کلید موفقیه هر مدیری در  عرصه نظام اسلامی تقوی و خدا ترسی است و اگر این روحیه در مدیران نظام اسلامی حاکم باشد بسیاری از گره هاو مشکلات با عنایت و فضل الهی  حل شدنی است.

وی به نقش اعمال انسان در نزول رحمت الهی نیز تأکید کرده و افزود : اعمال خوب و بد انسان ها در  نزول برکات الهی نقش مهمی دارد  فلذا همه باید تلاش کنیم  با رعایت اخلاق حسنه و کارهای خوب و استمداد از خداوند متعال لطف و رحمت الهی را  به سمت خود و جامعه  اسلامی جلب کنیم.

در ابتدای این دیدار مهندس جعفری به بیان طرح ها و برنامه های خود در حوزه تأمین آب منطقه ای پرداخته و گفت : با لطف الهی اقدامات خوبی در حوزه طرح و توسعه پروژه های آبی در استان انجام گرفته  که امیدواریم با اتمام پروژه های استانی شاهد جهش توسعه در استان باشیم.

وی گفت : با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور و استان ضرورت استفاده بهینه آب توسط مردم هم در بخش خانگی و هم در بخش کشاورزی یکی از اولویت های اصلی کشور است که باید توجه جدی  در این زمینه صورت بگیرد.

انتهای پیام

 

 

فهرست