هدف زکات و وجوهات شرعی ،کمک رسانی به فقرا و نیازمندان است
حجت الاسلام قریشی با بیان حدیثی از ائمه اطهار (ع) مبنی بر توجه به پرداخت زکات و تامین مایحتاج نیازمندان اعم از مسکن خوراک و پوشاک افزود: بر اساس روایات معصومین (ع) اگر زکات به درستی پرداخت شود هیچ فقیری در جامعه اسلامی پیدا نمی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ پیش از ظهر امروز اولین جلسه شورای زکات استان به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی و با حضور اعضای شورا در محل دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی برگزار شد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و رئیس شورای زکات استان در این جلسه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت : در این ماه پر خیر و برکت باید تلاش کنیم با همه اعضا و جوارح خود روزه داری کنیم و حلال و حرام الهی را در این ماه رعایت کرده و موجبات لطف الهی را فراهم کنیم.

وی در ادامه با انتقاد از عدم توجه جدی به مسأله زکات گفت : متاسفانه ما آنطور که باید در حوزه ترویج و نهادینه سازی امر زکات در بین مردم خوب عمل نکرده ایم چرا که اگر این مسأله در جامعه و در بین مردم نهادینه می شد هیچ فقیر و نیازمندی در جامعه پیدا نمی شد.

حجت الاسلام قریشی با بیان حدیثی از ائمه اطهار (ع) مبنی بر توجه به پرداخت زکات و تامین مایحتاج نیازمندان اعم از مسکن خوراک و پوشاک افزود: بر اساس روایات معصومین (ع) اگر زکات به درستی پرداخت شود هیچ فقیری در جامعه اسلامی پیدا نمی شود.

امام جمعه ارومیه با بیان اهمیت مواسات و کمک به نیازمندان که در روزهای اخیر در کشور انجام شد گفت : استقبال کم نظیر مردم از این موضوع نشان از ایمان و اعتقاد قلبی مردم  به موضوع انفاق دارد فلذا باید چنین روش هایی در مورد مسأله زکات نیز اتفاق بیفتد و باید این ظرفیت بسیار بزرگ از سوی مسئولان امر مدیریت شود.

وی گفت: ایده پردازی و انتخاب شیوه های نوع و خلاقانه برای نهادینه سازی موضوع زکات در جامعه اسلامی بسیار تاثیر گذار  و لازم است و مسئولان مربوطه باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

رئیس شورای زکات استان در ادامه سخنان خود گفت : هدف زکات و وجوهات شرعی کمک رسانی به فقرا و نیازمندان است و مردم میتوانند خود بخوبی این کار را انجام دهند اما متاسفانه در مورد زکات توجه بیشتر مردم به گندم و جو متوجه شده است و غالب مردم متوجه وجوب  پرداخت زکات کشمش ، خرما ، گاو ، گوسفند و سایر نظایر زکات نیستند فلذا باید در این زمینه نیز باید در آگاه سازی مردم تلاش مضاعفی صورت بگیرد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و احتمال برگزار نشدن نماز عید فطر در آخر ماه رمضان در مسأله زکات فطریه گفت : ضمن اینکه امیدواریم هر چه سریعتر به برکت این ماه عزیز شاهد ریشه کن شدن ویروس کرونا در جامعه باشیم نیاز است مسئولین و دبیرخانه شورای زکات در استان مانند سالهای قبل در جمع آوری متمرکز زکات فطریه اهتمام مضاعفی داشته باشند و با ارائه راهکارهای الکترونیکی پرداخت زکات فطریه در بین مردم را تسهیل کنند.

نماینده ولی فقیه در استان افزود : به دلیل مسئولیت شرعی ویژه مسأله زکات فطریه و کفارات روزه و سایر وجوهات لازم است ادای این فریضه واجب از طریق شورای زکات استان و شهرستان ها انجام شود و از افرادی که خودسرانه اقدام به جمع آوری زکات فطریه می کنند ممانعت بعمل آید.

وی همچنین از صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی نیز در توجه به برنامه سازی در زمینه پرداخت زکات تقدیر کرده و بر ادامه دار بودن این فرهنگ سازی و برنامه سازی در جهت تبیین نحوه پرداخت و هزینه زکات در استان تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست