نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه
هرکس برای آخرتش درست عمل کند ، خداوند دنیایش را تامین می کند
سید مهدی قریشی افزود: خداوند سنتها وقوانینی دارد واگر بشر در زندگی از این قوانین وسنتهای الهی که قوانین لایتغیر الهی هستند تطبیق دهد راحت تر انسان می تواند از رحمت خداوند وعنایت وپشتیبانی الهی را جلب نماید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت استان آذربایجان غربی ، صبح دیروز چهارمین نشست درس اخلاق کارکنان دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی با نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه برگزار گردید.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی ، روایتی ازنهج البلاغه امیر المومنین کرد و گفت:

یک سری قوانین وسنت هایی که خداوند متعال درمورد بشریت ساری وجاری نموده گاها به زندگانی جمعی واجتماعی وفردی بشر دلالت دارد.

امام جمعه ارومیه افزود: خداوند سنتها وقوانینی دارد واگر بشر در زندگی از این قوانین وسنتهای الهی که قوانین لایتغیر الهی هستند تطبیق دهد راحت تر انسان می تواند از رحمت خداوند وعنایت وپشتیبانی الهی را جلب نماید.

 وی اظهار داشت : درعالم هستی پروردگار تبارک وتعالی قوانین وسنتهایی دارد که انسان اگر آنها را بداند و در زندگی به آنها عمل کرده واز این قوانین الهی تبعیت کند سربلند خواهدشد.

وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً ، وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْراً
و هر که از خدا پروا کند، خدا براى او راه بیرون شدن [از مشکلات و تنگناها را] قرار مى‏ دهد، و او را از جایى که گمان نمى‏برد روزى مى‏ دهد، و کسى که بر خدا توکل کند، خدا برایش کافى است، [و] خداوند فرمان خود را به انجام مى‏ رساند و خدا براى هر چیزى اندازه‏ اى قرار داده است!

مبحث تقوا:

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‌ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ

و اگر مردم شهرها و آبادى‌ها ایمان آورده و تقوا پیشه کرده بودند، قطعاً (درهاى) برکات آسمان وزمین را برآنان مى‌گشودیم، ولى آنان (آیات ما را) تکذیب کردند، پس ما هم به خاطر عملکردشان آنان را (با قهر خود) گرفتیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در ادامه تصریح نمود:

امیرالمومنین(ع) درنهج البلاغه در مورد  راه اصلاح دنیا و آخرت می فرماید:

مَنْ أَصْلَحَ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاسِ وَ مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْیَاهُ وَ مَنْ کَانَ لَهُ مِنْ نَفْسِهِ وَاعِظٌ کَانَ عَلَیْهِ مِنَ اللَّهِ حَافِظٌ

آن که میان خود و خدا را به صلاح دارد، خدا میان او و مردم را به صلاح آرد، و آن که کار آخرت خود درست کند، خدا کار دنیای او را سامان دهد، و آن که او را از خود بر خویشتن واعظی است، خدا را بر او حافظی است.

هُوَ الَّذِى أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِینَ»،[۳] در عین حال خداوند به پیامبر خود اطمینان و آرامش می‌دهد که اگر دشمنان چنین نیّتی نیز داشته باشند، خداوند او را کمک خواهد کرد. سپس خداوند در آیه بعد نمونه‌ای از این تأیید و کمک را بیان می‌کند: «وَ أَلَّفَ بَینْ‏َ قُلُوبهِمْ  لَوْ أَنفَقْتَ مَا فىِ الْأَرْضِ جَمِیعًا مَّا أَلَّفْتَ بَینْ‏َ قُلُوبِهِمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُم إِنَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ».[۴] آری خداوند بوده که میان یاران پیامبر اتحاد و هم‌دلی ایجاد کرده است. سپاهی که آن روز در رکاب پیامبر بود، همان افرادی بودند که قبل از پیامبر به خون یکدیگر تشنه و در میانشان سال‌ها جنگ و دشمنی وجود داشت و اگر خداوند نبود هرگز و با هیچ مال و منالی، بین آنها الفت برقرار نمی‌شد و این خداوند بود که بین اینها دوستی و هم‌رنگی ایجاد کرد.

سید مهدی قریشی اظهار داشت: هرکس برای آخرتش درست عمل کند و آن را اصلاح و به فکر آخرتش باشد  خداوند دنیایش را تامین می کند.

انتهای پیام

 

فهرست