امام جمعه سردشت
هر انسانی خودش در قبال کاری که به او واگذار شده است مسئول و جوابگو هست
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: مسئولیت پست و مقام نیست و فکر نکنیم زمانی که مسئولیتی به ما دادند به یک مقام رسیده ایم بلکه وسیله انجام دادن وظیفه هست و نباید بر سر هیچ انسانی به خاطر کاری که کردیم منت بگذاریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نمازجمعه این هفته شهر سردشت به امامت ماموستا محمد واوی امام جمعه سردشت اقامه گردید.

ماموستا واوی در خطبه نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران سردشتی قبل از خطبه ها به موضوع انتخابات و مشارکت و حضور حداکثری مردم و آمادگی کلیه دستگاه ها برای برگزاری اتخابات سالم اشاره کرد و از نامزدها خواست کاملا به قانون پایبند و مطیع باشند و برای تبلیغات از فضای مجازی بهره بگیرند و از ریخت و پاش های بی مورد و اصراف بپرهیزند. و همچنین به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت : انشاء الله رقابت سالمی داشته باشند و از تنش های بی مورد خود داری کنند و به مذاهب و قومیت ها و شهر های مرزی و مسئله مرزنشینان و الفاظ کولبری و سوخت بری توجه ویژه ای داشته باشند و این الفاظ شایسته مردم مرز نشین نیستند.

وی از شورای شهر سردشت به خاطر زحمات و خدماتی که در این چند سال گذشته داشته اند تشکر وقدر دانی کرد.

خطیب جمعه در ادامه به  امانتداری و مسئولیت مردم در قبال مسئولین اشاره کرد و افزود: مسئولین و مردم این امانت را به افرادی واگذار می کنند که به آنان مسئول گفته میشود و زمانی که مردم این مسئولیت خود را به اتمام رساندند فرمودند : حالا نوبت به مسئولیت ، مسِئولین میرسد . مسئول به این معنا هست در قبال کاری که انجام می دهد باید پاسخگو باشد.مسئولیت یک مقام و پست نیست و تفاوت انسان و حیوان به غیر از تفکر ، اندیشه و خرد، مسئولیتی است که خداوند به انسان داده است و زمانی که انسان به سن تکلیف میرسد هم در مقابل خود ،خدا و مردم مسئول هست.

واوی در ادامه از پیامبر اکرم(ص) نقل کرد وگفت: هر انسانی خودش در قبال کاری که به او واگذار شده است به اندازه عقل ، توانایی و نعمتی که خداوند به او داده است مسئول و جوابگو هست. خداوند کریم در قرآن میفرماید : بعد از اینکه در قبال خود مسئولیتی داری در مرحله بعد نسبت به خانواده مسئولیت داری و همانطور که نفس خود را نگه میدارید باید خانواده خود را نیز نگه دارید و در مرحله بعد در قبال افراد جامعه مسئولیت دارید.پیامبر اکرم (ص) میفرمایند :کسی که صبح بیدار شود ولی به نیازهای اطرافیان توجه نداشته باشد مسلمان نیست.

خطیب نماز جمعه در ادامه به حدیثی اشاره کرد و افزود : پیامبر به ابوذر غفاری فرمودند حتی تو مسئولیت بچه های یتیم  را هم نداری و مسئولیت در روز قیامت باعث پشیمانی می شود مگر کسی که این وظیفه مهم را قبول کند و به نحوه احسن آن را انجام دهد.

وی در ادامه به روایتی از قیامت اشاره کرد و گفت : هر انسانی که به ده نفر امر و نهی کند در قبال آن هم مسئول هست چه برسد به مسئولی که در یک روستا ،شهر , استان یا کشور در روز قیامت این فرد دست به سینه در مقابل خدا حضور پیدا می کند و اگر آدم خوبی بوده باشد دستانش آزاد می شود و اگر خلاف این باشد و گناه کار باشد در قبال مسئولیتی که داشته و کوتاهی کرده به شدت مجازات می شود.

وی تصریح نمود: امام عمر (رض) خلیفه دوم مسلمین میفرماید : قسم به خدا اگر در این قلمرو اسبی به خاطره چاله ای که در جاده هست پایش آسیب ببیند اولین نفری که باید جوابگو باشد من هستم چه برسد به مرگ یک انسان در قبال فقری که داشته به خاطر زمانی که ما مسئول بوده ایم.

امام علی  ( رض) میفرماید : مسئولیت پست و مقام نیست و فکر نکنیم زمانی که مسئولیتی به ما دادند به یک مقام رسیده ایم بلکه وسیله انجام دادن وظیفه هست و نباید بر سر هیچ انسانی به خاطر کاری که کردیم منت بگذاریم و به همین خاطر نامه ای به مالک اشتر مینویسد و میفرماید : در وقت انجام دادن کارها بر سر مردم منت نگذار  تو وظیفه ای داری که باید انجام دهی  و کارهای که کرده ای بزرگ مپندار  و آن را کوچک بشمار و وعده های تو خالی به مردم نده که نتوانی انجام دهی .امام علی(ص) میفرماید : منت باعث می شود احسان از بین برود  و بزرگترین گناه در حضور پروردگار  عمل نکردن به آنچه که گفته می شود هست.

وی در خاتمه به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) اشاره می کند که میفرماید: اگر به کسی که به آن مسئولیتی دادیم و در قبال آن برایش حقوقی در نظر گرفتیم مقدار مبلغ تعیین شده ای که گرفته حق خودش هست اما غیر ازآن چیزی که برایش تعین نشده است و گرفته این می شود اختلاس و خیانت در امانت .از پیامبر (ص) نقل شده است : که یک روز فردی برای جمع آوری زکات  در منطقه یمن انتخاب شده و زمانی که به خدمت پیامبر رفت گفت این مقدار مال مردم هست که به من سپرده اند و پیامبر  فرمودند این مابقی چیست و ایشان گفت من در این شهر مسئول بودم و این را به عنوان هدیه به من داده اند  و پیامبر غشمگین شد و بالای منبر رفت و فرمود  چطور هست افرادی که قبلا هیچ گونه مسئولیتی نداشتن کسی به آنان هدیه نمیداد  اما به محض اینه مسئول شدن  روز به روز ثروتمندتر می شوند.

انتهای پیام

فهرست