شناسه خبر: 7510

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=7510

امام جمعه سردشت
هر انسانی طعم مرگ را می‌چشد
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: انسان بعد از آنکه به سوی پروردگار باز گشت با توجه به اعمال و کردار خودش در روز قیامت باید جوابگو باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،آیین عبادی سیاسی این هفته سردشت با حضور باشکوه نمازگزاران و امامت حاج ماموستا محمد واوی امام جمعه سردشت با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی در مسجد جامع این شهرستان برگزار گردید.

ماموستا واوی با استناد به آیه ی قرآنی تصریح کرد:« کُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَهُ الْمَوْتِ ۗ وَنَبْلُوکُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَیْرِ فِتْنَهً ۖ وَإِلَیْنَا تُرْجَعُون»

هر انسانی طعم مرگ را می‌چشد! و شما را با بدیها و خوبیها آزمایش می‌کنیم؛ و سرانجام بسوی ما بازگردانده می‌شوید! انسان بعد از آنکه به سوی پروردگار باز گشت با توجه به اعمال و کردار خودش در روز قیامت باید جوابگو باشد.

وی گفت : در اسلام پس از مرگ همه جامه‌های مرده را از وی جدا کرده و او را می‌شویند و پیش از خاکسپاری او را غسل داده و کفن می‌کنند و بر او نماز میت می‌خوانند که در واقع در بردارنده دعا و تلقین است. آنگاه یکی از محرمان وی به کمک دیگران، او را در گور از پهلوی راست آن به سمت قبله باشد آن را جای می‌دهند. اگر زن باشد باید توسط محرم خود در قبر گذاشته شود. ولی اگر فردی در راه خدا شهید شود نیازی به غسل دادن وی نیست همانطور که یکی از اصحاب پیامبر که شب اول دامادیش بود به فرمان پیامبر صبح زود به جهاد رفت و در جنگ احد شهید شد و رسول خدا فرمودند من دیدم که ملائکه خداوند او را غسل دادند و با همان لباس های که بر تن داشت به خاکسپرده شد.و کسی که میت را غسل می دهد باید راز نگه دار خوبی باشد و اگر جسد مشکلی یا معایبی داشت هرگز نباید آن را پیش کسی بازگو کند ولی اگر محاسن خوبی داشته باشد می تواند از آن سخن بگوید.

خطیب جمعه در ادامه به داستان قابیل و هابیل اشاره کرد وافزود: پس از کشتن هابیل به دست قابیل، برای پنهان ‌کردن جسد او درمانده شد. برخی از حیوانات درنده قصد حمله به جسد هابیل را داشتند تا آنکه به فرمان خدا دو زاغ آمدند و با هم درگیر شدند. یکی از آنها دیگری را کشت و با منقارش پرنده کشته‌شده را دفن کرد. قابیل از این صحنه به درماندگی خود پی برد و اظهار ندامت کرد و از این زاغ یاد گرفت که برادرش را به خاک بسپارد. هر چند که این آئین و رسم و رسومات در بین انسانها متفاوت است بعضی ها مردگان خود را به داخل آب و آتش می اندازند و بعضی ها هم معتقدند که آب ، آتش و خاک مقدس هستند بنابراین مردگان را به مکان بلندی می برند تا پرندگان از آن استفاده کنند و آن را بخورند و عده ای هم مردگان خود را مومیایی می کنند ولی دین مبارک اسلام برای انسان چه زنده و چه مرده ، حرمت قائل شده است و زمانی که انسانی فوت می شود در کمال احترام به خاک سپرده می شود.

خطیب جمعه در مورد فضیلت تشییع جنازه و ثوابش که بسیار قابل توجه است، تا آنجا که در حدیث آمده‌است ، گفت : «کسی که جنازه‌ای را تشییع کند، با هر قدمی که برمی‌دارد، تا زمانی که برگردد صد هزار هزار حسنه خواهد داشت و صد هزار هزار گناه از او محو می‌شود و صد هزار هزار درجه اش بالا برده می‌شود و اگر بر میّت نماز هم بگزارد صد هزار هزار ملائکه او را مشایعت می‌کنند که همه‌شان برای او استغفار می‌کنند؛ و اگر در دفن حاضر شود خداوند صد هزار هزار ملائکه را مأمور خواهد کرد تا روز قیامت برای او طلب مغفرت کنند؛ و هر کس بر جنازه‌ای نماز بگزارد جبرئیل و هفتاد هزار هزار ملائکه بر او نماز می‌گزارند و گناهان گذشته اش بخشیده می‌شود و چنانچه بماند تا او را دفن کند و خاک بر او بریزد، در مقابل هر قدمی که از هنگام شرکت در تشییع جنازه تا بازگشت به منزل خود برمی‌دارد یک قیراط پاداش خواهد داشت و قیراط هم ‌وزن کوه احد است که در کفه ترازوی اعمال او گذاشته می‌شود.

ماموستا واوی در ادامه اظهار داشت: زمانی که برای تشییع جنازه می رویم رسم است که پیاده برویم و اگر کسی وسیله ای داشت باید پشت سر آنان بیاید و در راه به آرامی حرکت کنیم و با صدای بلند حرف نزنیم و ذکر نکنیم و سخنان بیهوده نزنیم و زمانی که میت را دفن کردیم می توانیم مدتی در کنار آن باقی بمانیم و از خداوند متعال برای ایشان طلب مغفرت کنیم که از گناهانش بگذرد و سه روز جایز است برایش سوگواری کنیم البته نه اینکه این مدت در یک مکان مشخصی بنشینم بلکه باید سه روز به صاحب عزا دار ، دلداری بدهیم و مشکلی برای آنان ایجاد نکنیم حتی این وظیفه ما است که برای افراد مصیبت دیده و صاحب عزا ، غذا تهیه کنیم و نگذاریم آنان دغدغه در این زمینه داشته باشند.

امام جمعه در پایان گفت: سالگرد گرفتن برای عزیزان فوت شده و پوشیدن لباس سیاه بیشتر از چند روز در دین مبین اسلام جایز نیست و باید از این آداب و رسوم غلط دوری کرد.

انتهای پیام

فهرست