شناسه خبر: 2952

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=2952

امام جمعه پیرانشهر
همه ما در برابر خداوند و مردم حق و حقوقی بر گردن داریم
ماموستا دکتر مصطفی محمودی اظهار داشت: حق خداوند این است که برایش شریک قرار ندهیم و با خشوع و خضوع در برابر او سر تعظیم فرود آورده و از خود ذلت نشان دهیم .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه این هفته شهرستان پیرانشهر با رعایت پروتوکول های بهداشتی  به امامت حاج ماموستا دکتر مصطفی محمودی امام جمعه شهرستان برگزار که در ابتدا ضمن توصیه نفس خود و نماز گزاران به تقوی و پرهیز از گناه با استناد به آیات کلام الله مجید و احادیث پیامبر گرامی اسلام (ص) به حق الله و حق الناس اشاره کرد و گفت: خداوند هدف از خلقت انسان و جن را عبادت قرار داده و همه ما در برابر خداوند و مردم حق و حقوقی بر گردن داریم که باید رعایت نماییم که حق خداوند این است که برایش شریک قرار ندهیم و با خشوع و خضوع در برابر او سر تعظیم فرود آورده و از خود ذلت نشان دهیم .

وی عبادت را انجام نماز , روزه , زکات , حج , جهاد بیان کرد و گفت: باید خالصانه فقط به خاطر رضای پروردگار نه غیر او انجام داد و به وصیت حضرت لقمان به پسرش اشاره که فرمود ای پسرم برای خداوند شریکی قرار نده که ظلمی بسیار بزرگ است .

ماموستا دکتر مصطفی محمودی احترام مسلمانان به همدیگر  , محبت و دوستی در بین مسلمانان , کمک مالی و …. به همدیگر , تحریم غیبت و تهمت مسلمانان نسبت به همدیگر , عیادت مریض , شرکت در تشیع جنازه برادر و خواهر مسلمان و همچنین ذکر خیر و خوبی بعد از مرگ برادر مسلمان و ….. را از حق الناس برشمرد و افزود: حق الناس از حق الله بزرگتر است چون در حق الناس ضمن توبه از گناهی که انجام داده باید ضمن جبران ظلم انجام داده درخواست رضایت و حلالیت نیز از طرف بنماید .

خطیب جمعه در ادامه به پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرده و گفت: روز یکشنبه ۱۲ بهمن ماه اولین روز دهه فجر است که امام راحل در این روز مبارک وارد ایران اسلامی شد و در ۲۲ بهمن انقلاب به صورت کامل به پیروزی رسید .

دکتر محمودی اظهار نمود: مردم از این پیروزی که نصیبشان شده بود  بسیار خوشحال و خندان و خرسند بودند و هستند چون از سلطه رژیم سلطه گر , فقر و فلاکت و نداری ,  فساد و فحشاء و بی بند و باری ظاهری  نجات پیدا کرده بودند چون همه می دانید در زمان رژیم طاغوت و ستمگر شاهنشاهی همه شاهد بر ظلم دولت بر مردم , فقر و نداری مردم , نبود کارخانه جات در کشور ,  عدم فروش محصولات کشاورزی , وجود فساد و فحشا را به صورت ظاهری , قمارخانه و غیره بودند و هیچ مسئول و فرمانداری حاضر نبود برای مردم احترام و یا صحبت و دیداری داشته باشد که با پیروزی انقلاب اکثریت موارد فوق برای مردم تحقق یافت و مردم را خوشحال نمود .

در ادامه ماموستا محمودی ضمن اظهار نارضایتی از وضعیت تعدد برگزاری نماز جمعه در سطح شهر پیرانشهر گفت: نماز جمعه که در مصلی برگزار و توسط حاکم مملکت دستور داده شده باید تقویت گردد تا مردم از آن استفاده نمایند و وحدت و اخوت و برادری در مکانی واحد بوجود می آید نه در تعدد که امروزه همه شاهد هستید در اکثریت مساجد شهر بدون رعایت فقه امام شافعی ره و با تعداد کم و گاها کمتر از دو صف نماز جمعه برگزار می نمایند .

وی تصریح نمود: نظام به منظور راحت تر شدن مردم و عدم مشکل جایگاه و شلوغی از قبل در محله کهنه خانه و شین آباد اجازه برگزاری نماز جمعه را داده هرچند در زمان حضرت رسول (ص) , خلفای راشدین که یک دوره سی ساله بوده (حتی در زمان حضرت عمر که ممالک زیادی فتح و به دیوار چین رسیدند و شهرهای بزرگی را فتح نمودند) , زمان حضرت عثمان رض و حضرت علی رض , در زمان صحابه کرام و زمان تابعین در هیچ شهری شاهد برگزاری تعدد نماز جمعه نبوده ایم و بعداز آنکه مجتهدین اجتهاد کردند , امام شافعی ره که وارد بغداد شدند به خاطر جمعیت زیاد بر تعدد نماز جمعه مخالفت ننمودند .

خطیب نماز جمعه افزود: برابر فقه امام شافعی ره کلیه نمازهای جمعه که در سطح شهر برگزار می گردند به جز سه مسجد (مصلی , کهنه خانه و شین آباد) باطل و از روحانیون محترم این مساجد درخواست داریم که نسبت به تعطیلی نماز جمعه در این مساجد ، مساعدت تا مسئولیت عدم قبولی نماز نماز گزاران هم از نظر دنیوی و هم از نظر اخروی متوجه آنان نگردد .

نمازجمعه با صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص) وآرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و پیروزی مسلمانان در سراسر جهان و نابودی دنیای کفر به پایان رسید .

انتهای پیام

فهرست