امام جماعات شهرک ظفر ارومیه
واقعه  روز مباهله ، دلیلی قوی بر فضیلت اصحاب کساء علیهم السلام می باشد
ماموستا عبدالواحد نخشی پور تصریح نمود: موضوع مباهله شاهدی برتشخیص اهل حق از اهل باطل بود و این تنها با کسی انجام می شود که باطنش مورد اطمینان ، عقیده اش خالص و صحیح و برترین مردم نزد خدا باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ ماموستا عبدالواحد نخشی پور امام جماعات شهرک ظفر ارومیه طی گفتگو با رابط خبری ما در مورد تبیین واقعه مباهله ، اظهار داشت: روز مباهله که در قران کریم سوره آل عمران آیه۶۱ به آن بصراحت اشاره شده است. در بعضی ازتفاسیرقرآن کریم اهل سنت داستان مباهله بصورت کامل بیان شده ومساله وجود اهل بیت در واقعه مباهله بطور دقیق وکامل ذکر شده است.

ماموستا نخشی پور به آیه ۶۱ مباهله در سوره آل عمران اشاره کرد و گفت: فمن حآجک فیه من بعد ما جاءک من العلم فقل تعالوا ندع ابناءنا وابناءکم ونساءنا و نساءکم وانفسنا وانفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنه الله علی الکاذبین

یعنی: ای پیامبرهرگاه بعداز علم ودانشی که درباره(مسیح) به تو رسیده (باز) کسانی باتو، به محاجه و ستیز برخیزند، به آنها بگو بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم ، شماهم فرزندان خود را، ما زنان خویش را دعوت نماییم ، شما هم زنان خود را، ما از نفوس خود دعوت کنیم شما هم از نفوس خود، آن گاه مباهله کنیم ولعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.

مدرس مدارس علوم دینی اهل سنت ارومیه در ادامه اشاره به (جارالله زمخشری) صاحب تفسیر(( الکشاف عن حقایق التنزیل)) کرد و گفت: زمخشری ، این واقعه را بطور مبسوط در تفسیر خود شرح می دهد و ذکرمی کند ، که رسول اکرم(ص) به سمت محل مباهله در حرکت بودند، درحالی که دست حسن و حسین را گرفته بودند و فاطمه به دنبال آنها می رفت و علی پشت سر آنها حرکت می کرد. در آن حال اُسقف نجران گفت: ای گروه نصاری من چهره هایی می بینم که اگرازخدا بخواهند کوه را از جایش بکنند، خداوند حتما چنین خواهد کرد.پس با آنان مباهله نکنید که حتما هلاک خواهید شد و تا روزقیامت یک نصرانی بر روی زمین باقی نمی ماند. سپس نصاری ها به پیامبر عرض کردند: یا ابوالقاسم، ما با تو مباهله نمی کنیم ولی مصاحبه می کنیم.

زمخشری سپس نتیجه می گیرد که این واقعه دلیلی قوی بر فضیلت اصحاب کساء علیهم السلام می باشد.

امام جماعت شهرک ظفر ارومیه تصریح نمود: بنابراین موضوع مباهله شاهدی برتشخیص اهل حق از اهل باطل بود و این تنها با کسی انجام می شود که باطنش مورد اطمینان ، عقیده اش خالص و صحیح و برترین مردم نزد خدا باشد.

والسلام علی من اتبع الهدی

انتهای پیام

فهرست