شناسه خبر: 4293

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=4293

معاونت آموزش و پژوهش مرکز اسلامی آذربایجان غربی
وحدت بین مسلمانان جزو ضروریات است
حجت الاسلام منافی اظهار داشت: وظیفه ماست علم را درست یاد بگیریم و به درستی تحویل بدهیم به قول امیرالمؤمنین علیه السلام  یک نفر را هدایت کنید از کل چیزهای که آفتاب با آن می تابد ارزشش بالاتر است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛  مدیر مرکز اسلامی و معاونت آموزش و پژوهش آذربایجان غربی با اساتید و طلاب مدرسه علوم دینی امام شافعی شهرستان سردشت دیدار کردند.

در این مراسم معاونت آموزش و پژوهش استان ضمن تقدیر و تشکر از مسئول و کارشناس مرکز اسلامی شهرستان سردشت و مدیر مدرسه و اساتید بزرگوارش که زمینه را فراهم کردند تا در خدمت عزیزان باشیم ، افزود: این جلسه به دو مناسبت می‌باشد یکی تقدیر از اساتید است که قرار بود در روز معلم برگزار گردد ولی بخاطر ماه مبارک رمضان و تعطیلی برخی از حجرات در سطح استان با تأخیر برگزار می‌شود و هدیه ای به رسم یادبود تقدیم اساتید خواهد شد و هدیه ای هم به حساب طلاب واریز می شود و دیگری بیان نکاتی در خصوص مسائل آموزشی که شاید تاکنون بصورت جدی بنا به دلایلی مطرح نشده ولی اصولاً الان ما باید از این به بعد طبق این قوانین جلو برویم و رعایت آن نیز لازم و ضروریست . هر چیزی در بحث علل اربعه که در فلسفه وجود دارد میگویند علت غایی و در مقام تحقق آخر از همه است ولی در مقام تصور اول از همه می باشد شما وقتی می‌خواهید کاری انجام دهید برای شروع هدفی مد نظرتان است اما آخر سر به هدف می‌رسید اکنون به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران امکان آموزش برای کل مردم فراهم شده که شامل طلاب هم می شود و امکاناتی که طلبه ها از سوی دولت و دفتر رهبری اعطا می‌شود سنی و شیعه فرقی ندارد و برای همه مساوی و فراهم است اعم از خدمات و شهریه و غیره که از برکات نظام اسلامی که باعث شده بیش از نود درصد مردم باسواد شوند، ما اگر شاکر این نظام نباشیم شکر خدا را بجا نیاوریم و کسی که شاکر نباشد کفران نعمت کرده و از دست او خواهد رفت. منافی تصریح نمود: فلسفه مرکز اسلامی و خدمات واحد آموزش و پژوهش و خدماتی که به روحانیون ارائه می‌شود جهت تربیت طلاب است که در مسیر دین و مبلغ واقعی دین قرار داشته باشند. طلبه تا آخر عمر طلبه است و تصور نمی‌شود برای یک عالم تا آخرین لحظه عمرش چیزی شیرین تر از لفظ کلمه طلبه باشد.

پیامبر(ص) میفرماید: دنبال علم برو حتی اگر در چین باشد. اگر قول و فعل کنار هم جمع نشود و علم و عمل نزد هم نباشد خاصیتی نخواهد داشت.

شاگردی از آیت الله بهجت بود میفرمود اگر خیلی هنر کنیم ضبط صوت هستیم ، ضبط صوت صدای شما را ضبط میکند و عین همان ضبط شده را تحویل می‌دهد اگر ما دین را درست یاد بگیریم و درست تحویل بدهیم وظیفه را انجام داده ایم قرار نیست چیزی به دین اضافه کنیم چون می شود بدعت و بدعت هم گمراهی است.

پس وظیفه ماست علم را درست یاد بگیریم و به درستی تحویل بدهیم به قول امیرالمؤمنین علیه السلام  یک نفر را هدایت کنید از کل چیزهای که آفتاب با آن می تابد ارزشش بالاتر است اما اگر از نظر قول یا فعل ایراد داشت یا از نظر علم مان درست نیست یا علم داریم ، تقوا نداریم یا عمل نداریم که ضررش خیلی بدتر است یا هیچکدام را نداریم ولی یک عمامه ای دور سر گذاشتیم و رفتیم بعنوان آخوند برای مردم تبلیغ دین می‌کنیم این ثمرش فساد عالم و فساد عالم خواهد شد عالم فاسد شود ، عالم را فساد خواهد کرد و اکنون تا حدودی در جریانهای در عالم سنی و شیعی کار کرده ام بدون استثنا پشت تمام جریانهای انحرافی یک آخوند یا ماموستا وجود دارد که منشاء از آنجاست ، علتش اینست که یا از نظر علم مشکل داشته یا از نظر علم و تقوا یا هیچکدام را نداشته است و مدعی آخوندی بوده است.

منافی افزود: اکنون میخواهیم به مردم دین یاد بدهیم و فلسفه این انقلاب این کار را کرده بعد از ۱۴۰۰ سال خون دلی که علمای سلف ما خورده اند و کلی عالم شهید شده اند این نظام اسلامی بعد از دوران صدر اسلام بوجود آمده است چون میدانید بعد از خلفای راشدین تبدیل به سلطنت شد و اولین نفری که بعد از این همه خون دل خوردن ثمره تلاش جمهوری اسلامی ایران شد. علامه امینی کتابی بنام شهدای فضیلت دارند که شرح علمیست که شهید شده اند و اکنون ثمره آن در دوران ما محقق شده است پس حضرت آقا فرمودند بزرگترین معروف ها حکومت اسلامیست.

لذا ما باید مبلغ حکومت اسلامی باشیم و در چهارچوب این نظام آخوندی و طلبگی باشیم در غیر اینصورت ناشکریست بدانید اگر حکومت اسلامی ضربه ببیند اسلام ضربه می بیند زیرا شما سالها و قرن ها نخواهید توانست حکومت اسلامی ایجاد کنید. فلسفه نظام اسلامی که به بحث طلاب و علم پرداخته می شود ان شاءالله همه در این چهارچوب درس بخوانید و تلاش کنید و مبلغ این نظام باشیم . طلبه یا روحانی که حاضر نباشد حتی اسم انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب را بیاورد خیلی جفاست. شما این خدمات و امکانات را برای چه دریافت می کنید؟ چگونه طرف می‌رود در یکی از ادارات مشغول کار می‌شود و هیچ مشکلی هم ندارد اما وقتی نوبت به روحانیون ما می رسد حکومت بد می‌شود این قطبی است که ماها برای خود درست کرده ایم و واقعیت چیزی غیر از این است. جمهوری اسلامی این بستر را برای ما فراهم کرده تا مبلغ دین باشیم اهل سنت مبلغ مذهب خود و اهل تشیع مبلغ مذهب خود باشد و در کنار آن مشترکاتی که دارند به تعبیر شیخ شلتوت و مرحوم واعظ زاده خراسانی و آیت الله بروجردی بالای هشتاد درصد مشترکات داریم و طبق این مشترکات کنار هم وحدت و تبلیغ داشته باشیم . وحدت بین مسلمانان جزو ضروریات است و ما هم باید در این مسیر جلو برویم درس بخوانیم و یاد بگیریم با فضای فعلی جامعه خود آشنا باشیم.

معاونت آموزش و پژوهش استانی با اشاره به یکی از مشکلات طلاب که همان پالایش طلاب است اشاره کرد و افزود: باید وضعیت طلاب را بررسی نمود تا بفهمیم در چه وضعیتی هستند .

در خاتمه معاون آموزش و پژوهش مرکز اسلامی استان با طرح سوالاتی به کسانی که جواب درست دادند جایز داد و سپس از اساتید و قاری قرآن مراسم تجلیل بعمل آمد.

انتهای پیام

فهرست