نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه
وظیفه علمای شیعه و سنی تبیین مبانی نظریه ولایت فقیه در بین مردم است
حجت الاسلام سید مهدی قریشی اظهار داشت: اکثر نظرات در مسئله تأسیس حکومت اسلامی بعد از ائمه اطهار علیهم السلام در فقه شیعه و بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در فقه اهل سنت برابر با لزوم تأسیس حکومت اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در چهارمین نشست تخصصی ائمه جمعه و شورای روحانیت اهل سنت استان که ظهر دیروز در مجتمع شهید کاظمی ارومیه برگزار گردید.

حجت الاسلام قریشی ضمن تأکید بر مسئله تأسیس حکومت اسلامی کرد و گفت: اکثر نظرات در مسئله تأسیس حکومت اسلامی بعد از ائمه اطهار علیهم السلام در فقه شیعه و بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در فقه اهل سنت برابر با لزوم تأسیس حکومت اسلامی است.

وی افزود: در فقه منهجی و در کتاب ولایت فقیه امام خمینی (ره) بر لزوم حفظ وحدت اسلامی بین مسلمین در سایه سار حکومت اسلامی تاکید شده است.

امام جمعه ارومیه خاطر نشان کرد: همچنین براساس فقه منهجی و کتاب امام خمینی (ره)، اداره سیاسی و اقتصادی کشور اسلامی و جاری کردن حدود الهی در جامعه اسلامی نیازمند تأسیس حکومت اسلامی است.

سید مهدی قریشی تأکید کرد: ماهیت احکام الهی اسلامی بگونه ای است که بدون امام جامعه و حکومت اسلامی قابلیت اجرایی ندارد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در ادامه خاطر نشان کرد: در بعضی از مباحث، شرع مقدس تصمیم گیری را بر عهده حاکم اسلامی قرار داده و این یکی دیگر از دلایل مشترک لزوم تشکیل حکومت اسلامی در فقه منهجی و نظر امام خمینی (ره) است.

وی افزود: چهارمین دلیل لزوم تشکیل حکومت اسلامی از منظر فقه منهجی و نظر امام خمینی (ره) لزوم نجات مردم محروم از دست ستمکاران و ظالمان از دیگر دلایل تشکیل حکومت اسلامی است.

امام جمعه ارومیه تأکید کرد: براساس نظر امام خمینی (ره) و امام شافعی، علمای اسلام باید انحصار قدرت طلبان را شکسته و مردم را از زیر یوغ استعمار خارج کنند.

سید مهدی قریشی در ادامه به بیان شرایط امام و رهبر در جامعه اسلامی پرداخت و گفت: در مورد شرایط امام یا رهبر بعد از معصوم علیه السلام، امام خمینی شرایط اسلام، عدالت، عالم و حاکم بر احکام، فقاهت و قریشی بودن را بیان کرده اند که منطبق بر فقه منهجی است.

وی تصریح نمود: مسئله ولایت فقیه، مسئله ای است که در فقه شیعه و سنی به آن پرداخت شده و مبانی آن کاملا تبیین شده است لذا وظیفه علمای شیعه و سنی تبیین مبانی نظریه ولایت فقیه در بین مردم است.

نماینده ولی فقیه در استان خاطر نشان کرد: براساس فرمایش حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام خداوند فرصت هایی را در اختیار انسان قرار داده که اگر تعلل کند از او خواهد گرفت لذا علما باید شبانه روز این فرصت را غنیمت شمرده و از امانت شریعت الهی دفاع کرده و حکومت اسلامی را غنیمت شمرده و برای تقویت آن تلاش کنند.

وی در پایان افزود: حکومت جمهوری اسلامی امکانی ایجاد کرده که علمای شیعه و سنی به راحتی دین اسلام را تبلیغ کنند لذا تقویت جمهوری اسلامی وظیفه علمای شیعه و سنی است.

انتهای پیام

فهرست