شناسه خبر: 6093

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=6093

امام جمعه سردشت
وقف یکى از سنت هاى مهم اسلامى است
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: در طول تاريخ كارهاى مهمى به وسيله موقوفات انجام شده و بسيارى از مراكز علمى، درمانى و مدارس دينى و كارهاى خير اجتماعى از اين طريق انجام گرفته است و مسلمانان جهان از بركات موقوفات، بهره فراوان گرفته و مى گيرند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، آیین عبادی سیاسی این هفته سردشت با حضور باشکوه نمازگزاران و امامت ماموستا واوی امام جمعه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

ماموستا واوی قبل از شروع خطبه نماز جمعه روز وقف را تبریک گفت و افزود : وقف‏ یکى از سنت هاى مهم اسلامى است که از زمان پیامبر اکرم(صلى الله علیه و آله) وجود داشته و مورد توجه بوده و تأکیدهاى فراوانى نسبت به آن در روایات اسلامى آمده است و در طول تاریخ کارهاى مهمى به وسیله موقوفات انجام شده و بسیارى از مراکز علمى، درمانى و مدارس دینى و کارهاى خیر اجتماعى از این طریق انجام گرفته است و مسلمانان جهان از برکات موقوفات، بهره فراوان گرفته و مى ‏گیرند.

خطیب نماز جمعه در ادامه به ولادت حضرت رسول اکرم (ص ) اشاره کرد و افزود : تا حالا در فصل پاییز ندیدیم که بهاری شکل بگیرد اما با ولادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) بهار دلها شکوفا می شود که در زبان عربی به آن ربیع الاول گفته می شود که به معنای بهار است در یک برهه زمانی در عربستان به خاطر این همه ظلم و ستم و خونریزی که وجود داشت پروردگار متعال با ولادت پیامبر (ص) چراغی را برای اصلاح  در آنجا روشن می کند امیدواریم به این واسطه همه سختی ها و مصیبت ها و جهالت های که در این قرن بین ماست از بین برود.

وی تصریح کرد : اگر ما یک نفر را بعنوان الگو  و سرمشق خود قرار دادیم این فرد باید از تمام جهات اخلاقی ، رفتار و فردی مثبت و خدا پسند باشد امروزه بعضی جوانان افرادی مانند یک فوتبالیست ، هنرمند ، بازیگر و …. را بعنوان الگو انتخاب می کنند اما اگر کمی در مورد آنان تفکر کنند می بینند که کامل نیستند و یک کم و کاستی های دارند و اینها شایستگی الگو بودن را ندارند.

وی در ادامه گفت : زمانی که ما یک فرد را الگو قرار دادیم باید تمام جنبه های اخلاقی و رفتاری وی  را مد نظر قرار دهیم و نباید به  دلخواه بعضی چیزها انجام دهیم و بعضی ها رو نادیده بگیریم. اگر ما در این ماه مبارک به یاد رسول خدا هستیم و شیرینی و شربت پخش می کنیم و اسم فرزندانمان را محمد می گذاریم اگر از نظر اخلاق و رفتار همسو با پیامبر گرامی نباشیم نمی توانیم خود را جزء پیروان به حق ایشان بدانیم باید ما نگاه کنیم به نبی مکرم اسلام که رفتار و تعاملش با خانواده ، همسایه ها ، همسرش ، فرزندانش ، مهمان ، اصحاب خود ، افراد مصیبت دیده ، اطرافیانش  و حتی دشمنان و منافقان چگونه بوده ؟ و از آن سرمشق بگیریم.

ماموستا واوی در ادامه بیان نمود : حضرت محمد ( ص) بهترین الگو  و اسوه حسنه برای جامعه هست . کلمه اسوه در قرآن کریم دوبار آمده یکی برای حضرت ابراهیم (ع) و دیگری حضرت محمد(ص)  اگر ما هزاران کتاب در مورد تعریف  و توصیف پیامبر (ص) بخوانیم به قرآن کریم نمی رسد که میفرماید: ایشان به منزله قاضی ، امام ، ریش سفید ، معلم ، پدر ، رهبر ،مدیر ، فرمانده جنگ  و پزشک بوده و در تمام جنبه ها شخصیت بزرگ و بی نظیری داشت است.

امام جمعه در ادامه  به  یکی از اصحاب پیامبر (ص ) بنام انس اشاره کرد که فرموده: من ۹  سال در خدمت پیامبر (ص) بودم ولی هیچ وقت ایشان با زبان به من نگفت چه کاری انجام دهم فقط با اخلاق و رفتارش به من آموخت چه کاری انجام دهم و از چه چیزی دوری کنم.

وی در پایان گفت : پیامبر همیشه برای امتش از پروردگار متعال طلب رحمت و بخشش می کرد هر چند که هزاران بار در حقش جفا کرده بودند و به یک سری ویژگی های نبی مکرم اسلام  اشاره کرد که عبارتند از : متواضع و مهربان بودن ، نداشتن خودبرتربینی به نسبت دیگران ، سلام و احوال پرسی کردن با بچه ها ، نشست و برخاست کردن با افراد فقیر و طبقه محروم ، سرپرستی یتیم ها ، انجام دادن کار های شخصی خود ، کشاورزی کردن و غیره.

انتهای پیام

فهرست