امام جمعه موقت اهل سنت تکاب
کسانی که در نهان از پروردگار خود می ترسند پاداش بزرگ دارند
 ماموستا سید عبدالله موسوی اظهار داشت: برای کسانی که به پروردگارشان کافر شدند، عذاب دوزخ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ نماز عبادی ، سیاسی جمعه اهل سنت این هفته تکاب با رعایت پروتکول های بهداشتی با امامت ماموستا سید عبداله موسوی امام جمعه موقت تکاب برگزار گردید.

خطیب جمعه در ابتدا به آیه۶-۱۰ملک اشاره کرد و گفت: وَلِلَّذِینَ کَفَرُوا بِرَبِّهِمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ ۖ وَبِئْسَ الْمَصِیر و برای کسانی که به پروردگارشان کافر شدند، عذاب دوزخ است و بد بازگشت گاهی است. إِذَا أُلْقُوا فِیهَا سَمِعُوا لَهَا شَهِیقًا وَهِیَ تَفُورُ هنگامی که در آن افکنده شوند از آن در حالی که در جوش و فوران است، صدایی هولناک و دلخراش می شنوند. تَکَادُ تَمَیَّزُ مِنَ الْغَیْظِ ۖ کُلَّمَا أُلْقِیَ فِیهَا فَوْجٌ سَأَلَهُمْ خَزَنَتُهَا أَلَمْ یَأْتِکُمْ نَذِیرٌ  نزدیک است که از شدت خشم متلاشی و پاره پاره شود. هرگاه گروهی در آن افکنده شوند، نگهبانانش از آنان می پرسند: آیا شما را بیم دهنده ای نیامد.

قَالُوا بَلَىٰ قَدْ جَاءَنَا نَذِیرٌ فَکَذَّبْنَا وَقُلْنَا مَا نَزَّلَ اللَّهُ مِنْ شَیْءٍ إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا فِی ضَلَالٍ کَبِیرٍ می گویند: چرا، بیم دهنده آمد، ولی او را انکار کردیم و گفتیم: خدا هیچ چیز نازل نکرده است؛ شما بیم دهندگان جز در گمراهی بزرگی نیستید؛ وَقَالُوا لَوْ کُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا کُنَّا فِی أَصْحَابِ السَّعِیرِ

و می گویند: اگر ما [دعوت سعادت بخش آنان را] شنیده بودیم، یا [در حقایقی که برای ما آوردند] تعقّل کرده بودیم، در میان [آتش] اهل آتش سوزان نبودیم.

وی گفت خداوند متعال می فرماید: برای مشرکان ومنافقان عذاب آتش سوزانی را آماده کرده است. که به پروردگار خود ایمان نداشته اند. بدون تردید عذاب دوزخ دارند، چه بد جایگاهی است. هر زمان که به دوزخ انداخته شوند تنوره می زند و غرشی از آن می شنوند . دوزخ از شدت خشم نزدیک است بترکد وپاره پاره شود.

وی افزود: هرآن گروهی بدان انداخته می شوند، دوزخیان از آن می پرسند: آیا پیامبر و بیم دهنده ای به میان شما نیامده است. تا شما را از چنین روزی بترساند. می گویند آرای آمد بیم دهنده ای بمیان ما آمدند ما دروغ گویشان نامیدیم. و گفتیم: خداوند به وجه چیزی را به نام وحی ،برای کسی نفرستاده است.

خطیب گفت: انسان ها در دوره جاهلیت از این وضع ظاهری که در آن می زیستند یا فراتر نمی نهادند، و به جهان غیب و آنچه در بر می دارد دل نمیداند ، چرا که آنان غرق در زندگی دنیا و اسیردر قفس زمین ثابت و درجای خود بودند اما این سوره دل هایشان و چشم هایشان را به جهان غیب و به آسمان به قدرتی خیره می می دارد و می دوزد که آن را چشمی ندیده است، این سوره فهم و شعورشان زمین ثابتی را به تکان می اندازد که بدان اطمینان یافته وغرق آن گردیده اند.

ایشان اظهار داشت: کسانی که در نهان از پروردگار خود می ترسند،آمرزش و پاداش بزرگ وفراوانی دارند چه سخنان خود را آهسته گوئید و زمزمه کنید، وچه آشکار سازید، برای خدا یک ن و عیان است. چراکه او کاملا آگاه از اسرار وخفایای سینه ها است. کسی که زیر وحیات را می آفریند حال وضع شان را نمی داند، وحال اینکه او دقیق بین و بس آگاه است.

وی افزود: در آفرینش آسمان ها و زمین و آمد ورفت شب و روز وجود دارد کدام است . نشانه های که به چشم خردمندان می خورد بدانگاه که درباره آفرینش آسمان ها و زمین و آمد و رفت شب و روز می اندیشند. در حالی که خدا ایستاده، و نشسته ، وبرپهلو هایشان افتاده یاد می کنند.

خطیب به آیات ۵۱ -۵۷ سوره صافات اشاره و اظهارداشت: یکی از آنان می گوید:من همنیشین در دنیا داشتم که با من درباره دین مجادله می کرد . این دوست و همدم او روز آخرت را قبول نداشته است. در آن هنگام که این بنده مخلص خدا به داستان خود ادامه می دهد و آن را برای دوستان خود روایت می کند، دلش می خواهد از همدم دنیوی خود سراغی بگیرد. تا بداند سرنوشتش به کجا انجامیده است. ودر چه حال و وضعی است. به مقتضای حال می داند که در دوزخ گرفتار آمده است. آن گاه رو به دوستش می کند از داخل بهشتندایش می زند. بدو می گوید آهای فلانی نزدیک بود که با وسوسه خود مرا به هلاک و نابودی بکشانی و از جمله بیچاره گانم گردانی ، اگر خدا به من رحم و مرحمت نمی فرمود و مرا از پذیرش سخنانت مرا باز نمی داشت حالا یه حالی داشتم .

درخاتمه با دعای خیر مسلمانان را به وحدت و برادری ، برای ترقی اسلام ومسلمین،نابودی دشمنان هدایت جوانان وشفای بیماران ،ریشه کن کردن ویروس کرونا،دعا کردند.

انتهای پیام

فهرست