شناسه خبر: 3390

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=3390

مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی
گفتن کلمه قاچاق حرام ، آسان است اما راهکار می خواهد
حجت الاسلام عسگر فعال آذر اظهار داشت: مشکلات عمده ما سر فرهنگ ماست که اگر درست بشود خیلی از مشکلات حل خواهد شد و در این زمینه حوزه های ما چه شیعه و چه اهل سنت در بستری که نظام فراهم کرده استفاده نکرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام عسگر فعال آذر ، مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی در جلسه شورای افتای اهل سنت استان که در خصوص مسئله قاچاق برگزار شد اشاره به علل بروز و گسترش زمینه های قاچاق کالا کرد و گفت: وقتی بحث ربا مطرح میشود با توجه به مراجعات و سرو کار داشتن مردم با بانکها به این سادگی نمیشود بحث حرام کردن را مطرح نمود.

یا ایها الناس کلوا ما فی الارض حلالا طیبا

باید حلال و طیب بخوریم حرامخواری ممنوعه ولی راهکاری که لازم ما در رابطه با بانکها و بانکداری اسلامی ارائه کنیم چی هست که مردم حرام خوار نباشند .

وی افزود: در رابطه با کالای قاچاق هم همین است گفتن کلمه اینکه حرام است آسان است اما راهکار می خواهد اما به نظر حقیر مشکلات عمده ما سر فرهنگ ماست که اگر درست بشود خیلی از مشکلات ما حل خواهد شد و در این زمینه حوزه های ما چه شیعه چه اهل سنت در بستری که نظام فراهم کرده استفاده نکرده اند.

فعال آذر تصریح نمود: وگاها مخالفت با نظام اسلامی هم که کلاسب هم برایشان شد و فوائدی شخصی هم برای بعضی ها شده از این ضعف استفاده کردند

مدیر دفتر استانی اظهار داشت: مشکلات فرهنگی قاچاق بسیار بالاتر است مسئله آمار بالای طلاق و رقم کم ازدواج و این از عدم اشتغال جوانان ماست که هم نظام خانواده متزلزل میشود این در تروپا خیلی وقته متزلزل شده استاید فرهنگ باعث شده که جوانان زیر بار ازدواج نمیروند این یک مقدارش به عدم اشتغال بر می گردد و یک مقداری هم به قاچاق کالا نیز بر می گردد.

من لا معاش له لامعاد له ای روایت نبوی هست

لذا ما در مورد قاچاق اگر به مسائل فرهنگی بپردازیم ، می توانیم ریشه یابی کنیم علماء باید مبین باشند طیب را به مردم یاد بدهند مسائل را تبیین کنند تا مشکلات کم شود .

وی خاطر نشان کرد: در جلسات خوب صحبت می کنیم ولی در خطبه ها خوب صحبت نمی کنیم آیا برای قانع کردن مردم این مسائل را بیان نمی کنیم ان شالله این مطالب را در خطبه های آینده حتما بحث کنید. و هرچند در بحث اجتماعی وارد بشویم واقعا مشکلات کمتر خواهد شد

مثلا چرا کتاب های شهید مطهری ماندگار شد چون کتاب را برای مشکلات مردم می نوشت لذا ما باید وارد مسائل اجتماعی بشویم قطعا مردم خواهند پذیرفت،  و این مسایل را بیان کنید که تبلیغ بسیار مهم است

حجت الاسلام فعال آذر تصریح نمود: همین قضیه ماسک زدن در بحث کرونا که همه گیر شده همش از تبلیغ هست و مردم ما متدین هستند اگر تبلیغ شود مردم راه سخت را خواهند رفت ولی حرام را نخواهند خورد امروز نتوانستیم از حرامخواری دور کنیم  ما مقصر هستیم، حتی باید بیان کنیم مقدمه حرام هم حرام هست اینا اگر تبیین شود قطعا موثر خواهد بود.

انتهای پیام

 

 

فهرست