مدیر مرکز اسلامی آذربایجان غربی
یکی از شئون انبیاء الهی اینست که مردم را از عذاب الهی بترسانند
حجت الاسلام فعال آذر اظهار داشت: علماء همکاران انبیاء الهی هستند کسی که همکار انبیاء الهی باشد باید به ابزار نبوت هم مسلط گردد که یکی از ابزار نبوت ایمان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛  مدیر مرکز اسلامی و معاونت آموزش و پژوهش آذربایجان غربی با اساتید و طلاب مدرسه علوم دینی امام شافعی شهرستان سردشت دیدار کردند.

در این نشست مدیر مرکز اسلامی استان آذربایجان غربی ، حجت الاسلام و المسلمین فعال آذر ضمن خیر مقدم به اساتید و طلاب حاضر در مدرسه علوم دینی امام شافعی اظهار داشت: روزی که ماموستا باروزه را بعنوان مسئول شهرستان معرفی کردیم این مدرسه مخروبه بود حتی در و پنجره های آن نیز کنده شده و با خود برده بودند. به آقای باروزه عرض کردیم اولین ماموریت شما احیای مدرسه است که بحمد الله با همکاری امام جمعه محترم و سایر اساتید و دوستان مامور شدند و این امر مهم را به سرانجام رساندند ان شاء الله خداوند متعال خانه آخرت این عزیزان را آباد کند و منشاء خیر و برکت برای اسلام باشد.

فعال آذر با اشاره به آیه شریفه قرآن کریم که میفرماید: ” یارسول الله تو فقط  انظار کننده ای ، و هر قومی  هدایت گر خودش را دارد ، یا رسول الله ما تو را شاهد و منظر و مبشر فرستادیم ” افزود: یکی از شئون الهی انظار است ، انظار هر خبریست که در آن خوف و تخویف باشد اخبار توام با توخیف را انظار میگویند یکی از شئون انبیاء الهی اینست که مردم را از عذاب الهی بترسانند . اکنون هزار و چهارصد و اندی سال است که دستمان از دامن حضرت رسول اکرم (ص) کوتاه است. ما از نبود پیامبر نزد خدا شکایت می کنیم و می خواهیم این نبود پیامبر را برای ما جبران کند. پس مادامی که ما دستمان از دامن الهی کوتاه است این مسئله انظار بالاخره آیا زمین باید بماند یا عده ای این امر را بر عهده داشته باشند؟ در سوره توبه ذکر شده که لازم نیست همه برای کسب علوم دینی تلاش کنند اما از هر قومی و عشیره ای و ایل و تباری و شهر و روستای باید عده ای بروند و دروس دینی را بیاموزند و برگردند قوم خود را انظار کنند تا شاید بترسند و از عذاب الهی برحذر باشند لذا این شأن انظار فقد نبی و غیبت ولی به شما روحانیون و علماء واگذار شده است که البته در طول تاریخ علماء این وظیفه را به نحو احسن ایفاء کرده و دین را به دست ما سپرده اند.

حجت الاسلام فعال آذر تاکید کرد: انظار شان پیامبر است و در زمان فقد نبی به علماء واگذار شده است ، پس علماء همکاران انبیاء الهی هستند کسی که همکار انبیاء الهی باشد باید به ابزار نبوت هم مسلط گردد که یکی از ابزار نبوت ایمان است پیامبر اکرم اولین مؤمن در بین مخلوقات است.و خدا اولین مؤمن در بین موجودات است و به هر آنچه نازل فرموده ایمان دارد. اگر در روایت مؤمن آیینه مومن است یعنی مؤمن مخلوق باید اینقدر خود ساخته باشد که مؤمن خالق را در خودش نمایان کند و انسان به مرتبه ای برسد که آینه مؤمن خالق باشد. پیامبر ایمان به هدف ، قیامت و خدا داشت پس ما نیز باید همه این ایمانها را داشته باشیم چون قدم در جایگاه الهی گذاشته ایم. پیامبر اکرم در طول بیست و سه سال نبوت نه سیر خورد و نه سیر خوابید حضرت علی وقتی در نهج البلاغه انبیاء الهی را توصیف میکند و نوبت به رسول خدا میرسد میفرماید:” ای مسلمانان پیامبر شما وقتی از دنیا رفت شکمش گرسنه بود سیر نخورد و سیر نخوابید و آنقدر عبادت کرد تا آیه نازل شد بخواب و استراحت کن و خود را به مشقت مینداز.

وی در ادامه افزود: چون پیامبر ایمان به هدف و خدا داشت یک لحظه از عمرش را تلف نکرد. یک یهودی از دنیا رفته بود پیامبر ناراحت بود گفتند یک نفر یهودی و دشمن شماست چرا ناراحت هستید؟ فرمود من باشم و او خود را اهل جهنم کند برای من قابل تحمل نیست. لذا پیامبر اکرم ایمان داشت و جانشینان پیامبران الهی ایمان راسخ داشتند .

مدیر دفتر استانی تصریح نمود: یکی از ابزار مهم انبیاء الهی مسئله رأفت و رحمت است ، خداوند در اواخر سوره توبه میفرماید ما برای شما پیامبری فرستادیم که برای آخرت و دنیای  شما حریص است آنقدر حریص است که نه سیر خورد و نه سیر خوابید تا ما را از جهنم نجات دهد بعد از باریتعالی هیچ موجودی به اندازه حضرت رسول رافت و رحمت نسبت به بندگان خدا ندارد پس وارثان انبیاء الهی هم نسبت به مردم باید این رافت و رحمت و مهربانی را داشته باشند. یا رسول الله بال های رحمتت را برای کسانی که از تو تبعیت می کنند پهن کن.

حجت الاسلام فعال آذر در ادامه گفت: وقتی حضرت علی (ع) ساده زیستی پیامبر را توصیف میکند میفرماید: پیامبر شما بر روی الاغ لخت سوار می شد و کسی را نیز به ترکش سوار میکرد تا ذره ای غرور در وجود مقدسش  شکل نگیرد ، لذا ما هم باید نسبت به مسلمانان رئوف و مهربان باشیم.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از ابزار مهم انبیاء الهی صحه صدر است یا رسول الله آیا ما به تو شرح صدر  ندادیم ، زمانی که حضرت موسی خواست ماموریت نبوت را بگیرد اولین درخواست ربی اشرح لی صدری و یسر لی امری. بار الهی سینه ام را گشاد گردان و کارم را برای من آسان ساز تحمل کنم . لذا جانشینان انبیاء الهی هم باید شرح صحه صدر داشته باشند و تحمل داشته باشند.

مدیر دفتر استانی اظهار داشت: اکنون در فضای مجازی و غیر مجازی حملات ناجوانمردانه ای به پیکر دین مبین اسلام می شود شما باید محافظان باشید اما طوری حافظ باشید که مسلمانان را آزرده نکنید. شغل آخوندی و روحانیت تلخ است چرا؟ چون میگوییم شراب نخور ، تلخه . قمار بازی نکن ، تلخه.  زنا نکن ، تلخه . ربا نخور  ،روزه بگیر ، نماز بخوان ، زکات بده ، تلخه . همه اش تکلیف است و تکلیف تلخ است اما پیامبر اکرم با شیرینی خودش این داروی تلخ را به گلوی مردم ریخت. با شیرینی خودش داروی تلخ اسلام را به گلوی مسلمانان ریخت تا همه را اهل بهشت کرد لذا پیامبر اکرم صحه صدر و تحمل داشت ما هم باید داشته باشیم.

فعال آذر یکی دیگر از ابزار مهم انبیاء الهی را عبادت ذکر کرد و گفت: پیامبر آنقدر عبادت کرد تا آیه نازل شد که کمی استراحت کن . خدا میداند تو دو ثلث شب را عبادت میکنی؟ ابزار انبیاء الهی قرآن خواندن و عبادت بود. خداوند در قرآن میفرماید: ای رسول خدا نماز شب بخوان ، تو در روز میخواهی شناگری کنی. جامعه تو را در امواج خود غرق می‌کند این فن و فنون شناگری را باید شبها از خدا بگیری ، تو در روز شناگری طولانی داری؟ و شبها مناجات کن لذا جانشینان انبیاء الهی باید به ابزار انبیاء خدا مسلح باشند.

پس طلاب محترم بدانند قدم در چنین جایگاهی گذاشته اید اما باور داشته باشید هیچ جایگاهی در این عالم بالاتر از جایگاه تبلیغ دین نیست. پیامبر(ص) حضرت علی (ع) را به یک ماموریت نظامی می‌فرستد و به او می فرماید علی جان اگر در خصوص این ماموریت نظامی خدا با دست تو یک نفر را هدایت کرد به حال تو خیلی بهتر است از هرآن چیزی که آفتاب به آن خورده است. یعنی یک نفر را با خدا آشتی دهید یا نمازخوان کنید یا فرد مؤمنی به بار بیارید هیچ تجارتی بهرمندتر و پر سودتر از تجارت طلبگی و عالم بودن نیست باور کنید من از روزی که خودم را شناختم عاشق طلبگی بودم و یک روز هم پشیمان نشدم که چرا طلبه شدم. چون بهترین شغل روی زمین است. نه غمگین و نه ناراحت و نه محزون باشید چون شما پیروز هستید اگر مؤمن باشید.پس با اراده قوی خوب درس بخوانید و آماده خدمت در جامعه شوید چون سارقان دین زیادند شما باید ایمن باشید تا مردم را از دست این سارقان نجات دهید.

وی کار طلاب را خیلی محترم و مقدس و مبارک برشمرد و افزود: در روی زمین هیچ شغلی مانند طلبه و روحانی بودن اهمیت ندارد. لذا خوب درس و قرآن بخوانید صرف و نحو ، فقه و اصول که میخوانید برای خواندن قرآن است. خداوند شکایتی از زبان پیامبر اکرم به ما در قرآن کریم میفرماید پیامبر از دست ما امتش به خداوند شکایت می‌کند بار پروردگارا قوم من قرآن  را در  بین خودشان غریب کردند . پس ما باید عاملان و حافظان قرآن  باشیم و بتوانیم در جامعه نقش هدایتگری خود را ایفا کنیم لذا قرآن را خوب و کاربردی بخوانید.

وقتی شما صرف و نحو میخوانید با قرآن تطبیق بدهید تا علم شما نورانی گردد چون قرآن نور دل است هم بحران هویت شما از بین می رود . اشرف متون ، قرآن کریم است  و مقدمه برای قرآن است.

مدیر مرکز اسلامی استان یکی از مسائلی که طلاب باید آن را رعایت کنند احترام به اساتید دانست و متذکر شد: غیبت همدیگر را نکنید چون غیبت کردن مانند گوشت مرده خوردن است و غیبت عالم کردن مانند گوشت مرده ایست که سم هم به آن زده باشند پس چقدر مهلک خواهد شد. دست اساتید را ببوسید و به آن‌ها احترام بگذارید یکی از علما در هوای گرم قم در کوچه راه میرفت گفتند اینجا چکار می کنی؟ گفت  آمده ام در دلم نور کم شده است ، در استادم را زیارت کنم تا نور در من نمایان شود . اگر توفیق بخواهید یکی از اسباب توفیق همین احترام و بوسیدن دست و ذکر خیر اساتید است . حضرت علی میفرماید: هر کس به من یک حرف بیاموزد مرا تا روز قیامت برده خودش قرار داده است . ان شاءالله خداوند توفیق بدهد شما عالمان ربانی باشید به گونه ای باشید وقتی شما را می بینند خدا را به یاد بیاورند و ثمرات شما عالم گیر باشد و این نظام و اسلام را به نسل بعدی به نحو احسن و اکمل تحویل بدهند.

انتهای پیام

فهرست