معاونت آموزش و پژوهش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی
یکی از نیازهای امروز که در بین اهل سنت لازم است حفظ فقه شافعی است
حجت الاسلام حسین منافی اظهار داشت: در کتاب پژوهشهای قرآنی علامه شعرانی  فتاوای  امام شافعی بازتاب داده شده است که یکی از آنها  می فرمایند ما هیچ اهل قبله ای را تکفیر نمی کنیم اما جریانات تکفیری به غیر خودشان همه را تکفیر می کنند و به قتل می رسانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، معاونت آموزش و پژوهش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی ، حجت الاسلام حسین منافی با اساتید و طلاب اهل سنت ، حجره سنتی روستای جوهنی بازدید و دیدار کردند.

در این نشست حجت الاسلام منافی خطاب به اساتید و طلاب اظهار داشت: بنده خودم توفیق دارم صبحها در وقت اداری در دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی درخدمت طلاب اهل سنت باشم و عصرها درحوزه علمیه امام خامنه ای در خدمت طلاب شیعه باشم و تدریس کنم و با طلاب شیعه مرتبط هستم و تقریباً بحثهای ما مشترک هستند بحث ادبیات که کاملا مشترک هستند و فقه جعفری بیشترین قرابت را با فقه شافعی دارد.

وی افزود: آیت الله بروجردی و برخی از بزرگان شیعه و اهل سنت همچون شیخ شلتوت و مرحوم واعظ زاده خراسانی  می فرمایند ۹۰ درصد بین شیعه و سنی در معارف مشترک هستند و اختلافات بین ۱۰ درصد می باشد.

علامه بحرالعلوم مدتی در مکه مقیم بودند و فقه مذاهب خمسه را تدریس می کرد و شهیدان اول و ثانی نیز به همین ترتیب بودند، لذا سلف صالح ما از علما شیعه و اهل سنت با همدیگر مرتبط بودند و ارتباطات علمی داشتند.

معاونت آموزش و پژوهش خاطر نشان کرد:علمای زیادی داشتیم در طول تاریخ که ارتباط و اشتراکات زیادی داشته اند و برخی اوقات اجازه نامه از یکدیگر داشته اند، از جمله خود ماموستا رشید برهانی از بزرگان استان ما به بنده می فرمودندکه از علامه عسگری اجازه نامه دارند و با ایشان دوستی دیرینه داشته اند.

در استان ما متاسفانه طی سالهای اخیر در استان ارتباط شیعه و سنی بین علما و طلاب کم شده است در صورتی که در بازار و بین عامه مردم به راحتی با یکدیگر مراوده دارند و کنار هم کار می کنند بدون اینکه به مذهب یکدیگر کاری داشته باشند و یا اینکه خللی در معامله آنها و ارتباطات علمی آنها در دانشگاهها ایجاد کند و کسی توجه به مذهب و زبان یکدیگر ندارد که در اصل ارتباط باید بین علمای فریقین هم به همین شکل برقرار باشد و نسبت به موضوعات مشترک و آسیب هایی که دامن اسلام را گرفته است همچون فضای مجازی و تبلیغ جریانهای انحرافی و بی خدایی که الان در فضای مجاز ی و حقیقی وجود دارد.

منافی بیان کرد: ما در حال تقویت ارتباط بین روحانیون اهل شیعه و سنت طی چند سال اخیر هستیم همایشها و نشست های مختلفی برگزار می کنیم و سعی می کنیم که مقالات هر دو مذهب روحانیون را در صورت امکان چاپ کنیم  که انشالله ادامه هم خواهد داشت.

وی تصریح نمود: متاسفانه در بحث مقاله نویسی طلاب و روحانیون اهل سنت استان بسیار ضعیف هستند و سعی در برگزاری کارگاههای آموزشی خواهیم داشت تا انشالله در این خصوص تقویت و آشنا بشوند و استفاده کنند.

معاونت آموزش و پژوهش دفتر استانی گفت:ما در سال ۹۵ با تعدادی از دوستان علمای تشیع با علمای اهل سنت دیدار میکردیم و آنهایی که اهل نظر بودند و حرفی برای گفتن داشتند، ساعتها با هم بحث و گفتگو میکردیم بلاتفاق و اکثرا دغدغه های علماء و دغدغه مند ما این بود که فقه شافعی در خطر است که دلیل آن نیز بعضی جریانهای مذهبی هستند که شکل گرفته اند که بیشتر جریان سیاسی است اما به عنوان جریان مذهبی شناخته شده اند و خیلی فعال هستند .

وی در ادامه افزود: شیخ عزیز هرتلی کتابی در رد وهابیت دارد که مقدمه آن در سال ۱۴۱۷ بوده است که مربوط به ۲۵ سال پیش گفته اند که اگر جریانات در کردستان به این شیوه ادامه داشته باشد به جای فقه شافعی فقه قرضاوی خواهد آمد و شما یکی از آثار فقه قرضاوی را در سوریه و کشتار مردم بی گناه دیدید که صرفا بخاطر مخالفت با رژیم بشار اسد خون طرفداران او را مباح کرد.

فقه قرضاوی خیلی تفاوت دارد با فقه امام شافعی ، حساسیتهایی که در فقه شافعی هست در فقه قرضاوی این موارد را نمی بینید و یکی از فتاوای قرضاوی این بود که هر کس با بشار اسد باشد کشتن او نیز ایرادی ندارد به همین دلیل متاسفانه یک کشور از هم پاشید و به این روز افتاد.

حجت الاسلام منافی اظهار داشت: در کتاب پژوهشهای قرآنی علامه شعرانی  فتاوای  امام شافعی بازتاب داده شده است که یکی از آنها  می فرمایند ما هیچ اهل قبله ای را تکفیر نمی کنیم اما جریانات تکفیری به غیر خودشان همه را تکفیر می کنند و به قتل می رسانند.

به همین خاطر یکی از نیازهای امروز که در بین اهل سنت لازم است حفظ فقه شافعی است و لازمه آن نیز جهاد علمی و تبلیغی است.

فرض کنید جایی که درخطر است باید روحانی و طلبه ما به آن مکان بروند و از این میراث دفاع کنند، چنانچه ما در برخی شهرستانها مشکل استاد خوب داریم ولی متاسفانه از شهرستانهای دیگر نیز کسی حاضر به حجرت نمی شود تا بتوانیم در آن منطقه اسلام صحیح و فقه شافعی را تبلیغ و ترویج کنیم و سلفی ها نتوانند به اهداف خود برسند.

در ادامه این دیدار مدرسین و طلاب حجره سنت روستای جوهنی پیشنهادات و انتقادات خود را ارائه نمودند، که معاونت آموزش و پژوهش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی قول پیگیری و مساعدت را داد.

انتهای پیام

فهرست